Kurzy speleologie

Co Vás čeká?

V rámci kurzu speleologie se můžete seznámit v atraktivním prostředí větrného mlýna v Rudici s jeskynním systémem Rudického propadání, dále s používáním speleologické výstroje během praktické speleologie. Dozvíte se o historii objevování podzemních prostor Rudického propadání, které patří k nejdramatičtějším v dějinách průzkumu Moravského krasu.

Hlavní, asi 5-ti hodinový, program zahrnuje sestup do druhého nejdelšího jeskynního systému v ČR Rudické propadání – Býčí skála (12 km) a na dno nejhlubší suché propasti v ČR Rudické propasti hluboké -153 m. To vše v přirozeném propasťovitém jeskynním systému, protékaného divokými vodami Jedovnického potoka, za pomoci visutých žebřů a lanových traverzů.

Z toho vyplývá, že je nutná přiměřená fyzická kondice účastníka sestupu. Zájemce o tuto aktivitu se jí účastní výlučně na svou vlastní odpovědnost a stvrzuje souhlas s účastí podpisem pravidel dodržování bezpečnosti. Doporučujeme si sjednat osobní zdravotní pojištění.

Samotný sestup je určen pro maximálně sedmičlennou (7) skupinu (minimum je 5 osob) v doprovodu zkušeného instruktora-speleologa.

Účastník sestupu je kompletně vybaven výstrojí a výzbrojí pro pobyt v těchto jeskyních:

  • Speciální oblek – overal
  • Přílba se světlem
  • Vysoká obuv pro pohyb v řečišti podzemní řeky
  • V případě potřeby jistící úvaz

Účastník sestupu si zajistí teplé spodní prádlo (podoveral), ponožky (nejlépe více párů), rukavice neomezující pohyb, věci na převlečení po akci (velká šance stát se totálně vlhkým).

!!! NUTNÁ DOBRÁ FYZICKÁ KONDICE !!!

Cena kurzu je 1500,- Kč na osobu.

Kurzy probíhají celoročně mimo druhou polovinu září a první polovinu října a mimo výjimečně vysokých vodních stavů v jeskyni (převážně v době tání sněhu na jaře).

Na závěr získáte dárek v podobě celobarevné publikace „Rudické propadání – cesta podzemních vod“ obsahující na 80 kvalitních fotografií podzemních prostor jeskyní Rudického propadání.

Další možnosti:

  • Možnost posezení a dobré stravy v Restauraci Tumperek nacházející se přímo nad jeskyněmi.
  • Kemp Olšovec Jedovnice (chatky) více na www.olsovec.cz
  • V okolí je množství i značených cyklotras
  • 5 km vzdálená propast Macocha, Punkevní jeskyně, Jeskyně Výpustek a další zajímavosti Moravského krasu

Místo

Začátek celého programu je v 9:00 hodin před budovou Větrného mlýna v Rudici v Moravském krasu.

Termíny

Volné termíny konání Kurzů speleologie Vám zašleme na požádání e-mailem.

Kontakt

e-mail: roman.sebela (zavináč) seznam.cz

Přístup ke vstupu
110m žebříků
Poslední největší žebřík
Rolovat nahoru